Loco Translate - en to sv translation catalogue (129 entries)

[ctx: Message label]
note: Translators: Bold text label in admin error messages
en: Error
sv: Fel

[ctx: Message label]
en: Warning
sv: Varning

en: Permission denied
sv: Behörighet saknas

en: Settings saved
sv: Inställningar sparade

en: %s is not an official WordPress language
sv: %s är inte ett officiellt språk i WordPress

en: New PO file
sv: Ny PO-fil

en: PO file used as template. This will be renamed to %s on first save
sv: PO-fil används som mall. Den kommer att byta namn till %s när du väljer att spara

en: You must specify a valid locale for a new PO file
sv: Du måste ange en giltig landskod för en ny PO-fil

en: No translatable strings found
sv: Inga översättbara strängar hittades

en: Cannot create a PO file.
sv: Kunde ej skapa en PO-fil.

en: PO file already exists with locale %s
sv: PO-fil finns redan med landskod %s

en: File cannot be created automatically. Fix the file permissions or use Download instead of Save
sv: Fil kunde ej skapas automatiskt. Ändra filrättigheter eller använd Ladda ner istället för Spara

en: %s file is empty
sv: %s-filen är tom

en: Run Sync to update from source code
sv: Använd Synka för att uppdatera från källkoden

en: No strings could be extracted from source code
sv: Inga strängar kunde hittas från källkoden

en: Run Sync to update from %s
sv: Använd Synka för att uppdatera från %s

en: Source code has been modified, run Sync to update POT
sv: Källkod har ändrats, använd Synka för att uppdatera POT

en: POT has been modified since PO file was saved, run Sync to update
sv: POT har ändrats sedan PO-filen sparades, använd Synka för att uppdatera

en: Bad file path
sv: Ogiltig sökväg

en: Empty or invalid %s file
sv: Tom eller ogiltigt %s-fil

en: %s file has no header
sv: %s-filen saknar header

[ctx: Add button]
en: New template
sv: Ny mall

[ctx: Add button]
en: New language
sv: Nytt språk

en: %s%% translated
sv: %s%% översatt

en: 1 string | %s strings
sv[0]: 1 sträng
sv[1]: %s strängar

en: %s fuzzy
sv: %s oklar

en: %s untranslated
sv: %s ej översatta

en: Failed to compile MO file with built-in compiler
sv: Det gick ej att sammanställa MO-fil med inbyggd kompilator

en: Manage translations
sv: Språkfiler

en: Translation options
sv: Inställningar

en: Settings
sv: Inställningar

en: File download failed
sv: Nedladdning misslyckades

en: WPLANG is deprecated and should be removed from wp-config.php
sv: WPLANG är inaktuell och bör tas bort från wp-config.php

en: Unknown language
sv: Okänt språk

en: Some files not writable
sv: Vissa filer är ej skrivbara

en: Some files missing
sv: Vissa filer saknas

en: "%s" folder not writable
sv: Mappen "%s" är ej skrivbar

en: POT file not writable
sv: POT-filen är ej skrivbar

en: PO file not writable
sv: PO-filen är ej skrivbar

en: MO file not writable
sv: MO-filen är ej skrivbar

en: MO file not found
sv: MO-fil hittades ej

en: Folder not writable
sv: Mappen är ej skrivbar

en: Folder not found
sv: Mappen hittades ej

en: %s does not declare a "Text Domain"
sv: %s har inte angivit "Text Domain"

en: Loco has guessed "%s"
sv: Loco har gissat på "%s"

en: %s does not declare a "Domain Path"
sv: %s har inte angivit "Domain Path"

en: %s has no POT file. Create one at "%s/%s.pot" if you need one.
sv: %s har ingen POT-fil. Skapa en i "%s/%s.pot" om du behöver en.

en: %s has a strange POT file name (%s). A better name would be "%s.pot"
sv: %s har ett konstigt POT-filnamn (%s). Ett bättre filnamn hade varit "%s.pot"

en: PHP extension "%s" is not installed. If you experience problems you should install it
sv: PHP tillägg "%s" är inte installerat. Om du upplever problem bör du installera det

en: User does not have permission to manage translations
sv: Användaren saknar behörighet att hantera översättningar

en: Invalid data posted to server
sv: Ogiltig data skickades till servern

en: Failed to compile MO file with %s, check your settings
sv: Det gick ej sammanställa MO-filen med %s , kontrollera dina inställningar

en: Package not found called %s
sv: Paket %s ej hittat

en: Web server cannot create backups in "%s". Fix file permissions or disable backups in settings
sv: Webbservern kunde ej skapa säkerhetskopior i "%s". Ändra filrättigheter eller inaktivera säkerhetskopior i inställningarna

en: Web server cannot create "%s" directory in "%s". Fix file permissions or create it manually.
sv: Webbservern kunde ej skapa mappen "%s" i "%s". Ändra filrättigheter eller skapa den manuellt.

en: Web server cannot create files in the "%s" directory. Fix file permissions or use the download function.
sv: Webbservern kunde ej skapa filer i mappen "%s". Ändra filrättigheter eller använd nedladdningsfunktionen.

en: %s file is not writable by the web server. Fix file permissions or download and copy to "%s/%s".
sv: %s-filen är ej skrivbar av webbservern. Ändra filrättigheter eller ladda ner och kopiera till "%s/%s".

en: Cannot create MO file
sv: Kunde ej skapa MO-fil

en: Cannot overwrite MO file
sv: Kunde ej skriva över MO-fil

en: Failed to write MO file
sv: Kunde ej skapa MO-fil

en: Unknown error
sv: Okänt fel

en: PO file saved
sv: PO-fil sparad

en: and MO file compiled
sv: och MO-fil sammanställd

en: Merged from %s
sv: Sammanslagen från %s

en: Merged from source code
sv: Sammanslagen från källkod

en: Already up to date with %s
sv: Redan aktuell med %s

en: Already up to date with source code
sv: Redan aktuell med källkod

en: 1 new string added | %s new strings added
sv[0]: 1 ny sträng tillagd
sv[1]: %s nya strängar tillagda

en: 1 obsolete string removed | %s obsolete strings removed
sv[0]: 1 föråldrad sträng togs bort
sv[1]: %s föråldrade strängar togs bort

en: Your changes will be lost if you continue without saving
sv: Dina ändringar kommer att gå förlorade om du fortsätter utan att spara

[ctx: Editor pane]
note: label for the window pane holding native translation
en: Source text
sv: Källtext

[ctx: Editor pane]
note: where %s is the language, e.g French translation
en: %s translation
sv: %s översättning

[ctx: Editor pane]
note: label for the window pane holding translator comments
en: Comments
sv: Kommentarer

[ctx: Editor pane]
note: label for the window pane holding message context
en: Context
sv: Innehåll

en: Translation
sv: Översättning

en: No source files in this package, nothing to sync
sv: Inga källfiler finns i detta paket, inget att synka

en: No strings could be extracted from source files
sv: Inga strängar kunde hittas från källfiler

[ctx: Form label]
en: create in <code>%s</code>
sv: skapa i <code>%s</code>

en: Packages
sv: Språkfiler

en: File check
sv: Filrättigheter

en: File system permissions for %s
sv: Filsystem rättigheter för %s

en: Other potential issues with %s
sv: Andra potentiella problem med %s

en: Back
sv: Tillbaka

en: Get help
sv: Hjälp

[ctx: Table header]
en: Package details
sv: Beskrivning

[ctx: Table header]
en: Translations (PO)
sv: Översättningar (PO)

[ctx: Table header]
en: Template (POT)
sv: Mall (POT)

[ctx: Table header]
en: File permissions
sv: Filrättigheter

en: Extends: %s
sv: Utökar: %s

en: 1 language | %u languages
sv[0]: 1 språk
sv[1]: %u språk

[ctx: Modified time]
en: Updated
sv: Senast sparad

en: Powered by
sv: Drivs av

en: Loco may not work as expected
sv: Loco kanske ej fungerar som väntat

en: Configure Loco Translate
sv: Konfigurera Loco Translate

en: Compiling MO files
sv: Sammanställa MO-filer

en: Use built-in MO compiler.
sv: Använd inbyggd MO-kompilator.

en: Use external command:
sv: Använd externt kommando:

en: Enter path to msgfmt on server
sv: Skriv in sökväg till msgfmt på servern

en: Generate hash tables
sv: Generera hashtabeller

en: Include Fuzzy strings
sv: Inkludera luddiga översättningar

en: Backing up PO files
sv: Säkerhetskopiera PO-filer

en: Number of backups to keep of each file:
sv: Antal säkerhetskopior att behålla för varje fil:

en: Experimental features
sv: Experimentella funktioner

en: Enable WordPress core translations
sv: Aktivera WordPress översättningar

en: Save settings
sv: Spara inställningar

en: Template file
sv: Mallfil

[ctx: Dropdown label]
en: Switch to...
sv: Växla till...

en: never
sv: aldrig

[ctx: Editor button]
en: Save
sv: Spara

[ctx: Editor button]
en: Download
sv: Ladda ner

[ctx: Editor button]
en: Sync
sv: Synka

[ctx: Editor button]
en: Revert
sv: Återgå

[ctx: Editor button]
en: Add
sv: Lägg till

[ctx: Editor button]
en: Del
sv: Radera

[ctx: Editor button]
en: Fuzzy
sv: Oklar

en: Filter translations
sv: Sök översättningar

[ctx: Editor button]
en: Help
sv: Hjälp

en: Initialize new translations in %s
sv: Skapa nya översättningar i %s

en: Select from common languages
sv: Välj bland vanliga språk

[ctx: Form label]
en: or enter any language code
sv: eller skriv valfri landskod

[ctx: Form label]
en: create in plugin directory
sv: skapa direkt i tillägg mappen

[ctx: Form label]
en: create in global languages directory
sv: skapa i den globala språk mappen

[ctx: Submit button]
en: Start translating
sv: Börja översätta

en: New version available
sv: Ny version tillgänglig

en: Upgrade to version %s of Loco Translate
sv: Uppdatera till version %s av Loco Translate

en: Select a plugin or theme to translate
sv: Välj ett tillägg eller tema att översätta

[ctx: Package list header]
en: Themes
sv: Teman

[ctx: Package list header]
en: Plugins
sv: Tillägg

[ctx: Package list header]
en: Core
sv: WordPress
