Loco Translate - en to ja translation catalogue (119 entries)

[ctx: Message label]
note: Translators: Bold text label in admin error messages
en: Error
ja: エラー

[ctx: Message label]
en: Warning
ja: 警告

en: Permission denied
ja: アクセスが拒否されました

en: Settings saved
ja: 設定を保存しました

en: New PO file
ja: 新しいPOファイル

en: PO file used as template. This will be renamed to %s on first save
ja: POファイルをテンプレートとして使用しました。これは最初に%sとして保存されます。

en: You must specify a valid locale for a new PO file
ja: 新しいPOファイルのための有効なロケールを指定する必要があります

en: No translatable strings found
ja: 翻訳できる文字列が見つかりませんでした

en: Cannot create a PO file.
ja: POファイルを作成できません。

en: PO file already exists with locale %s
ja: ロケール%sのPOファイルはすでに存在します

en: File cannot be created automatically. Fix the file permissions or use Download instead of Save
ja: ファイルを自動的に作成できません。ファイルのパーミッションを変更するか、ダウンロードして保存したものを使用して下さい。

en: %s file is empty
ja: ファイル %s は空です

en: Run Sync to update from source code
ja: ソースコードの更新の同期を実行

en: No strings could be extracted from source code
ja: ソースファイルから文字列が見つかりませんでした

en: Run Sync to update from %s
ja: %sの更新の同期を実行

en: Source code has been modified, run Sync to update POT
ja: ソースコードを変更し、POTの同期と更新を行いました

en: POT has been modified since PO file was saved, run Sync to update
ja: POファイルの保存後にPOTが変更されたため、同期と更新を行いました

en: Bad file path
ja: 間違ったファイルパス

en: Empty or invalid %s file
ja: ファイル%sは空または壊れています

en: %s file has no header
ja: ファイル%sにヘッダがありません

[ctx: Add button]
en: New template
ja: 新しいテンプレート

[ctx: Add button]
en: New language
ja: 新しい言語

en: %s%% translated
ja: %s%%件翻訳済み

en: 1 string | %s strings
ja[0]: %s件の文字列
ja[1]: 1件の文字列

en: %s fuzzy
ja: %s件のファジー

en: %s untranslated
ja: %s件の未翻訳

en: Failed to compile MO file with built-in compiler
ja: 内蔵コンパイラーでのMOファイルのコンパイルができませんでした

en: Loco, Translation Management
ja: Loco - 翻訳管理

en: Manage translations
ja: 管理

en: Translation options
ja: 設定

en: Settings
ja: 設定

en: File download failed
ja: ファイルのダウンロードができませんでした

en: WPLANG is deprecated and should be removed from wp-config.php
ja: WPLANG は廃止されたため、wp-config.php から削除する必要があります。

en: Unknown language
ja: 不明な言語

en: Some files not writable
ja: いくつかのファイルに書き込めません

en: Some files missing
ja: いくつかのファイルが不明

en: "%s" folder not writable
ja: "%s" フォルダに書き込めません

en: POT file not writable
ja: POTファイルに書き込めません

en: PO file not writable
ja: POファイルに書き込めません

en: MO file not writable
ja: MOファイルに書き込めません

en: MO file not found
ja: MOファイルが見つかりません

en: Folder not writable
ja: フォルダに書き込めません

en: Folder not found
ja: フォルダが見つかりません

en: User does not have permission to manage translations
ja: ユーザーは翻訳管理を行う権限を持っていません

en: Invalid data posted to server
ja: サーバーへの無効なデータ送信

en: Failed to compile MO file with %s, check your settings
ja: %sのMOファイルのコンパイルに失敗しました。設定を確認して下さい。

en: Package not found called %s
ja: パッケージが見つからず%sを呼び出せません

en: Web server cannot create backups in "%s". Fix file permissions or disable backups in settings
ja: ウェブサーバーで"%s"のバックアップを作成できません。ファイルのパーミッションを変更するか、設定のバックアップを無効にして下さい。

en: Web server cannot create "%s" directory in "%s". Fix file permissions or create it manually.
ja: ウェブサーバーは"%s"を"%s"に作成できません。ファイルのパーミッションを変更するか、手で作成して下さい。

en: Web server cannot create files in the "%s" directory. Fix file permissions or use the download function.
ja: ウェブサーバーは"%s"ディレクトリにファイルを作成できません。ファイルのパーミッションを変更するか、ダウンロード機能を使用して下さい。

en: %s file is not writable by the web server. Fix file permissions or download and copy to "%s/%s".
ja: %sファイルはウェブサーバーから書き込みできません。ファイルの権限を変更するか、 ダウンロードして"%s/%s"へコピーして下さい。

en: Cannot create MO file
ja: MOファイルを作成できません

en: Cannot overwrite MO file
ja: MOファイルを上書きできません

en: Failed to write MO file
ja: MOファイルへ書き込みできません

en: Unknown error
ja: 不明なエラー

en: PO file saved
ja: POファイルを保存しました

en: and MO file compiled
ja: またMOファイルをコンパイルしました

en: Merged from %s
ja: %sから結合

en: Merged from source code
ja: ソースコードから結合

en: Already up to date with %s
ja: %sはすでに最新です

en: Already up to date with source code
ja: ソースコードはすでに最新です

en: 1 new string added | %s new strings added
ja[0]: %s件の新しい文字列を追加しました
ja[1]: 1件の新しい文字列を追加しました

en: 1 obsolete string removed | %s obsolete strings removed
ja[0]: %s件の文字列を削除しました
ja[1]: 1件の文字列を削除しました

en: Your changes will be lost if you continue without saving
ja: 保存せずに続けると変更内容は反映されません

[ctx: Editor pane]
note: label for the window pane holding native translation
en: Source text
ja: 原文

[ctx: Editor pane]
note: where %s is the language, e.g French translation
en: %s translation
ja: %sの翻訳

[ctx: Editor pane]
note: label for the window pane holding translator comments
en: Comments
ja: コメント

[ctx: Editor pane]
note: label for the window pane holding message context
en: Context
ja: 属性

en: Translation
ja: 訳文

en: No source files in this package, nothing to sync
ja: このパッケージにはソースファイルがないため、同期していません

en: No strings could be extracted from source files
ja: ソースファイルから文字列が見つかりませんでした

[ctx: Form label]
en: create in <code>%s</code>
ja: <code>%s</code>に作成する

en: Packages
ja: パッケージ

en: File check
ja: ファイルチェック

en: File system permissions for %s
ja: %sのファイルシステム権限

en: Back
ja: 戻る

en: Get help
ja: ヘルプ

[ctx: Table header]
en: Package details
ja: パッケージ詳細

[ctx: Table header]
en: Translations (PO)
ja: 翻訳 (PO)

[ctx: Table header]
en: Template (POT)
ja: テンプレート (POT)

[ctx: Table header]
en: File permissions
ja: ファイル権限

en: Extends: %s
ja: 拡張: %s

en: 1 language | %u languages
ja[0]: %u言語
ja[1]: 1言語

[ctx: Modified time]
en: Updated
ja: 更新日時

en: Loco may not work as expected
ja: Loco が期待通りに動作しない可能性があります

en: Configure Loco Translate
ja: Loco Translate の設定

en: Compiling MO files
ja: MOファイルのコンパイル

en: Use built-in MO compiler.
ja: 内蔵のMOコンパイラーを使用する

en: Use external command:
ja: 外部コマンドを使用する:

en: Enter path to msgfmt on server
ja: サーバのmsgfmtへのパスを入力

en: Generate hash tables
ja: ハッシュテーブルを生成する

en: Backing up PO files
ja: POファイルのバックアップ

en: Number of backups to keep of each file:
ja: ファイルごとに保存するバックアップ数:

en: Experimental features
ja: 実験的な機能

en: Enable WordPress core translations
ja: WordPressコアの翻訳を行う

en: Save settings
ja: 設定を保存

en: Template file
ja: テンプレートファイル

[ctx: Dropdown label]
en: Switch to...
ja: 切り替え…

en: never
ja: 常に

[ctx: Editor button]
en: Save
ja: 保存

[ctx: Editor button]
en: Download
ja: ダウンロード

[ctx: Editor button]
en: Sync
ja: 同期

[ctx: Editor button]
en: Revert
ja: 元に戻す

[ctx: Editor button]
en: Add
ja: 追加

[ctx: Editor button]
en: Del
ja: 削除

[ctx: Editor button]
en: Fuzzy
ja: ファジー

en: Filter translations
ja: 翻訳を絞り込み

[ctx: Editor button]
en: Help
ja: ヘルプ

en: Initialize new translations in %s
ja: %sの新しい言語の初期化

en: Select from common languages
ja: 定義済みの言語から選択

[ctx: Form label]
en: or enter any language code
ja: または他の言語コードを入力

[ctx: Form label]
en: create in global languages directory
ja: 全体の言語ディレクトリに作成する

[ctx: Submit button]
en: Start translating
ja: 翻訳を開始する

en: New version available
ja: 利用可能な新しいバージョン

en: Upgrade to version %s of Loco Translate
ja: Loco Translate のバージョンを%sへ更新します

en: Select a plugin or theme to translate
ja: 翻訳するテーマまたはプラグインを選択して下さい

[ctx: Package list header]
en: Themes
ja: テーマ

[ctx: Package list header]
en: Plugins
ja: プラグイン

[ctx: Package list header]
en: Core
ja: コア
