Loco Translate - en to it translation catalogue (127 entries)

[ctx: Message label]
note: Translators: Bold text label in admin error messages
en: Error
it: Errore

[ctx: Message label]
en: Warning
it: Attenzione

en: Permission denied
it: Permesso negato

en: Settings saved
it: Impostazioni salvate

en: New PO file
it: Nuovo file PO

en: PO file used as template. This will be renamed to %s on first save
it: File PO usato come modello. Verrà rinominato in %s la prima volta che è salvato.

en: You must specify a valid locale for a new PO file
it: Devi specificare un locale valido per un nuovo file PO

en: No translatable strings found
it: Nessuna stringa da tradurre trovata

en: Cannot create a PO file.
it: Il file PO non può essere creato.

en: PO file already exists with locale %s
it: Il file PO esiste già con un locale %s

en: File cannot be created automatically. Fix the file permissions or use Download instead of Save
it: Il file non può essere creato

en: %s file is empty
it: Il file %s è vuoto

en: Run Sync to update from source code
it: Utilizza Sync per sincronizzare con il codice sorgente

en: No strings could be extracted from source code
it: Impossibile estrarre le stringhe dal codice sorgente

en: Run Sync to update from %s
it: Utilizza Sync per aggiornare da %s

en: Source code has been modified, run Sync to update POT
it: Il codice sorgente è stato modificato, utilizza Sync per aggiornare il file POT

en: POT has been modified since PO file was saved, run Sync to update
it: Il file POT è stato modificato dopo che il file PO è stato salvato, utilizza Sync per aggiornare

en: Bad file path
it: Percorso errato

en: Empty or invalid %s file
it: File %s vuoto o invalido

en: %s file has no header
it: File %s senza l'intestazione

[ctx: Add button]
en: New template
it: Nuovo modello

[ctx: Add button]
en: New language
it: Nuova lingua

en: %s%% translated
it: %s%% tradotto

en: 1 string | %s strings
it[0]: 1 stringa
it[1]: %s stringhe

en: %s fuzzy
it: %s non verificata

en: %s untranslated
it: %s non tradotto

en: Failed to compile MO file with built-in compiler
it: Non è stato possibile compilare il file MO con il compilatore incorporato

en: Loco, Translation Management
it: Loco, Gestione di Traduzione

en: Manage translations
it: Gestire le traduzioni

en: Translation options
it: Opzioni di traduzione

en: Loco Translate
it: Tradurre con Loco

en: Settings
it: Impostazioni

en: File download failed
it: Download del file non riuscito

en: WPLANG is deprecated and should be removed from wp-config.php
it: WPLANG è deprecato e dovrebbe essere rimosso da wp-config.php

en: Unknown language
it: Lingua sconosciuta

en: Some files not writable
it: Alcuni file non scrivibili

en: Some files missing
it: Alcuni file mancanti

en: "%s" folder not writable
it: Cartella %s non scrivibile

en: POT file not writable
it: File POT non scrivibile

en: PO file not writable
it: File PO non scrivibile

en: MO file not writable
it: File MO non scrivibile

en: MO file not found
it: File MO non trovato

en: Folder not writable
it: Cartella non scrivibile

en: Folder not found
it: Cartella non trovata

en: %s does not declare a "Text Domain"
it: %s non dichiara un "Text Domain"

en: Loco has guessed "%s"
it: Loco ha ipotizzato "%s"

en: %s does not declare a "Domain Path"
it: %s non dichiara un "Domain Path"

en: %s has no POT file. Create one at "%s/%s.pot" if you need one.
it: %s non ha un file POT. Creane uno a "%s/%s.pot" se serve.

en: %s has a strange POT file name (%s). A better name would be "%s.pot"
it: %s ha uno strano nome del file POT (%s). Un nome migliore sarebbe "%s.pot"

en: PHP extension "%s" is not installed. If you experience problems you should install it
it: L'estensione PHP "%s" non è installata. Se riscontri dei problemi dovresti installarla

en: User does not have permission to manage translations
it: L'utente non ha il permesso di gestire le traduzioni

en: Invalid data posted to server
it: Dati invalidi mandati al server

en: Failed to compile MO file with %s, check your settings
it: Non è stato possibile compilare il file MO con %s, controlla le impostazioni

en: Package not found called %s
it: Nessun pacchetto trovato che si chiama %s

en: Web server cannot create backups in "%s". Fix file permissions or disable backups in settings
it: Il server web non può effettuare un backup in "%s". Devi aggiustare i permessi dei file or disattivare i backup nelle impostazioni

en: Web server cannot create "%s" directory in "%s". Fix file permissions or create it manually.
it: Il server web non può creare la cartella "%s" in "%s". Devi aggiustare i permessi dei file or crearla manualmente.

en: Web server cannot create files in the "%s" directory. Fix file permissions or use the download function.
it: Il server web non può creare i file nella cartella "%s". Devi aggiustare i permessi dei file or utilizzare la funzione download.

en: %s file is not writable by the web server. Fix file permissions or download and copy to "%s/%s".
it: File %s non è scrivibile dal server web. Devi aggiustare i permessi dei file or utilizzare la funzione download e copiarlo nel "%s/%s".

en: Cannot create MO file
it: Il file MO non può essere creato.

en: Cannot overwrite MO file
it: Il file MO non può essere sovrascritto.

en: Failed to write MO file
it: Impossibile scrivere il file MO

en: Unknown error
it: Errore sconosciuto

en: PO file saved
it: File PO salvato

en: and MO file compiled
it: e il file MO compilato

en: Merged from %s
it: Uniti da %s

en: Merged from source code
it: Uniti dal codice sorgente

en: Already up to date with %s
it: Già aggiornato con %s

en: Already up to date with source code
it: Già aggiornato con il codice sorgente

en: 1 new string added | %s new strings added
it[0]: 1 nuova stringa aggiunta
it[1]: %s nuove stringhe aggiunte

en: 1 obsolete string removed | %s obsolete strings removed
it[0]: 1 stringa obsoleta rimossa
it[1]: %s stringhe obsolete rimosse

en: Your changes will be lost if you continue without saving
it: Le modifiche saranno perse se continui senza salvarle

[ctx: Editor pane]
note: label for the window pane holding native translation
en: Source text
it: Testo sorgente

[ctx: Editor pane]
note: where %s is the language, e.g French translation
en: %s translation
it: Traduzione %s

[ctx: Editor pane]
note: label for the window pane holding translator comments
en: Comments
it: Note

[ctx: Editor pane]
note: label for the window pane holding message context
en: Context
it: Contesto

en: Translation
it: Traduzione

en: No source files in this package, nothing to sync
it: Nessun file sorgente in questo pacchetto, niente da sincronizzare

en: No strings could be extracted from source files
it: Impossibile estrarre le stringhe dai file sorgenti

[ctx: Form label]
en: create in <code>%s</code>
it: creare in <code>%s</code>

en: Packages
it: Pacchetti

en: File check
it: Controllo file

en: File system permissions for %s
it: Permessi del file system per %s

en: Back
it: Indietro

en: Get help
it: Ottenere aiuto

[ctx: Table header]
en: Package details
it: Dettagli del pacchetto

[ctx: Table header]
en: Translations (PO)
it: Traduzioni (PO)

[ctx: Table header]
en: Template (POT)
it: Modello (POT)

[ctx: Table header]
en: File permissions
it: Permessi dei file

en: Extends: %s
it: Estende: %s

en: 1 language | %u languages
it[0]: 1 lingua
it[1]: lingue

[ctx: Modified time]
en: Updated
it: Modificato

en: Loco may not work as expected
it: Loco potrebbe non funzionare come dovrebbe

en: Configure Loco Translate
it: Configurare Loco Translate

en: Compiling MO files
it: Compilando i file MO

en: Use built-in MO compiler.
it: Utilizza il compilatore di MO incorporato

en: Use external command:
it: Utilizza il comando esterno:

en: Enter path to msgfmt on server
it: Inserisci il percorso a msgfmt sul server

en: Generate hash tables
it: Generare tabelle hash

en: Include Fuzzy strings
it: Include stringhe ambigue

en: Backing up PO files
it: Effettuando un backup dei file PO

en: Number of backups to keep of each file:
it: Numero di backup da conservare per ogni file:

en: Experimental features
it: Funzioni sperimentali

en: Enable WordPress core translations
it: Abilita la traduzione del core di WordPress

en: Save settings
it: Salva le impostazioni

en: Template file
it: File modello

[ctx: Dropdown label]
en: Switch to...
it: Passare al...

en: never
it: mai

[ctx: Editor button]
en: Save
it: Salva

[ctx: Editor button]
en: Download
it: Scarica

[ctx: Editor button]
en: Revert
it: Ritornare

[ctx: Editor button]
en: Add
it: Aggiungi

[ctx: Editor button]
en: Del
it: Canc

[ctx: Editor button]
en: Fuzzy
it: Non verificato

en: Filter translations
it: Filtra le traduzioni

[ctx: Editor button]
en: Help
it: Aiuto

en: Initialize new translations in %s
it: Inizializza nuove traduzioni in %s

en: Select from common languages
it: Seleziona una lingua predefinita

[ctx: Form label]
en: or enter any language code
it: o inserisci qualsiasi codice lingua

[ctx: Form label]
en: create in plugin directory
it: crea nella cartella del plugin

[ctx: Form label]
en: create in global languages directory
it: creare nella cartella globale di lingue

[ctx: Submit button]
en: Start translating
it: Inizia a tradurre

en: New version available
it: Nuova versione disponibile

en: Upgrade to version %s of Loco Translate
it: Aggiorna alla versione %s di Loco Translate

en: Select a plugin or theme to translate
it: Seleziona un plugin o un tema da tradurre

[ctx: Package list header]
en: Themes
it: Temi

[ctx: Package list header]
en: Plugins
it: Plugin

note: Description of the plugin
en: Translate WordPress plugins and themes directly in your browser
it: Traduci plugin e temi di Wordpress direttamente nel tuo browser
