Stable (latest release) - en to pt translation catalogue (191 entries)

note: translators: Example: 'l, F j, Y' will become 'Thusday, November 17, 2015' For details see: http:php.net/manual/en/function.date.php#refsect1-function.date-parameters
en: l, F j, Y
pt: l, j \d\e F \d\e Y

note: translators: Example: 'F, Y' will become 'November, 2015' For details see: http:php.net/manual/en/function.date.php#refsect1-function.date-parameters
en: F, Y
pt: F \\d\\e Y

en: Cross-domain Tracking
pt: Rastreamento de Domínio cruzado

en: Cookie Customization
pt: Customização do Cookie

en: Cookie Expires:
pt: Expiração do Cookie

en: Cookie Name:
pt: Nome do Cookie

en: Cookie Domain:
pt: Domínio do Cookie

en: Last %d Days
pt: Últimos %d dias

en: Unique Views
pt: Visão Única

en: Users
pt: Usuários

en: Organic
pt: Orgânica

en: Page Views
pt: Visualizações de Páginas

en: Bounce Rate
pt: Taxa de Rejeição

en: Location
pt: Localização

en: Referrers
pt: Referências

en: Searches
pt: Pesquisas

en: Traffic Details
pt: Detalhe do Tráfego

en: A JavaScript Error is blocking plugin resources!
pt: Um JavaScript está bloqueando os recursos do plugin!

en: Traffic Mediums
pt: Média de Tráfego

en: Visitor Type
pt: Tipo de Visitantes

en: Social Networks
pt: Rede Social

en: Search Engines
pt: Mecanismos de Busca

en: Organic Search
pt: Pesquisa Orgânica

en: Pages/Session
pt: Página/Sessão

en: Invalid response, more details in JavaScript Console (F12).
pt: Resposta inválida, mais detalhes no JavaScript Console (F12).

en: Not enough data collected
pt: Dados coletados insuficientes

en: This report is unavailable
pt: Este Relatório não está disponível

en: report generated by
pt: Relatório gerado por

en: This plugin needs an authorization:
pt: Este Plugin precisa de uma autorização:

en: Settings
pt: Configurações

en: Google Analytics Dashboard
pt: Painel do Google Analytics

en: An admin should asign a default Google Analytics Profile.
pt: Um administrador deve atribuir um Perfil Google Analytics padrão.

en: Select Domain
pt: Selecionar Domínio

en: Something went wrong while retrieving property data. You need to create and properly configure a Google Analytics account:
pt: Algo deu errado ao recuperar os dados da propriedade. Você precisa criar e configurar corretamente uma conta do Google Analytics:

en: Find out more!
pt: Saber mais!

en: Real-Time
pt: Tempo Real

en: Sessions
pt: Sessão

en: Pages
pt: Páginas

en: CAMPAIGN
pt: CAMPANHA

en: DIRECT
pt: DIRETO

en: NEW
pt: NOVO

en: REFERRALS
pt: REFERÊNCIAS

en: KEYWORDS
pt: PALAVRAS-CHAVE

en: Will display your google analytics stats in a widget
pt: Exibirá suas estatísticas google analytics em um Widget

en: Period:
pt: período:

en: Sessions:
pt: Sessões:

en: generated by
pt: gerado por

en: Google Analytics Stats
pt: Estatísticas do Google Analytics

en: Title:
pt: Título:

en: Display:
pt: Exibir:

en: Chart & Totals
pt: Gráfico e Totais

en: Chart
pt: Gráfico

en: Totals
pt: Totais

en: Anonymize stats:
pt: Anonimizar estatísticas:

en: Stats for:
pt: Estatísticas para:

en: Give credits:
pt: Créditos para:

en: This is not allowed, read the documentation!
pt: Isso não é permitido, leia a documentação!

en: Use this link to get your access code:
pt: Use este link para obter o seu código de acesso:

en: Get Access Code
pt: Obter Código de Acesso

en: Use the red link to get your access code!
pt: Use o link vermelho para pegar seu código de acesso!

en: Access Code:
pt: Código de acesso:

en: Save Access Code
pt: Salvar Código de Acesso

en: Organic Searches
pt: Pesquisas Ôrganicas

en: Unique Page Views
pt: Visualização única de página

en: Hour
pt: Hora

en: Date
pt: Dia

en: Views
pt: Visualizações

en: Countries
pt: Países

en: Cities from
pt: das Cidades

en: Channels
pt: Canal

en: Type
pt: Tipo

en: %s Year | %s Years
pt[0]: %s Ano
pt[1]: %s Anos

en: Three
pt: Três

note: Plugin Name of the plugin/theme
en: Google Analytics Dashboard for WP
pt: Google Analytics Dashboard para WP

note: Description of the plugin/theme
en: Displays Google Analytics Reports and Real-Time Statistics in your Dashboard. Automatically inserts the tracking code in every page of your website.
pt: Mostrar Relarórios do Google Analytics e Estatísticas em Tempo Real em seu Painel. Automaticamente insere o código de rastreamento em todas as páginas do seu site.

en: the documentation page
pt: Documentação

en: the plugin&#39;s settings page
pt: Página de configuração do Plugin

en: Google Analytics Dashboard for WP has been updated to version %s.
pt: Google Analytics Dashboard para WP foi atualizado para a versão %s.

en: For details, check out %1$s and %2$s.
pt: Para mais detalhes, veja %1$s e %2$s.

en: Settings saved.
pt: Definições Salvas

en: Cheating Huh?
pt: A Curiosidade Matou o Gato :F

en: Something went wrong, check %1$s or %2$s.
pt: Algo deu errado, verifique %1$s ou %2$s.

en: Errors & Debug
pt: Erros & Depuração

en: authorize the plugin
pt: Autorize o Plugin

en: Google Analytics Frontend Settings
pt: Configurações Externas do Google Analytics

en: Permissions
pt: Permissões

en: Show stats to:
pt: Mostrar Status de:

en: Save Changes
pt: Salvar Mudanças

en: Google Analytics Backend Settings
pt: Configurações de back-end do Google Analytics

en: enable reports on Posts List and Pages List
pt: habilitar relatórios nas listas de Posts e Páginas

en: enable the main Dashboard Widget
pt: habilitar Widget no Painel principal

en: Real-Time Settings
pt: Definições de Tempo Real

en: Maximum number of pages to display on real-time tab:
pt: Número máximo de páginas para mostrar na guia Tempo Real:

en: Location Settings
pt: Configurações de Localização

en: Target Geo Map to country:
pt: Mapa Geográfico alvo para o país:

en: The tracking component is disabled. You should set <strong>Tracking Options</strong> to <strong>Enabled</strong>
pt: O componente de rastreamento está desativado. Você deve acesar <strong>Opções de Rastreio</strong> para <strong>Habilitar</strong>

en: Google Analytics Tracking Code
pt: Código de rastreamento do Google Analytics

en: Basic Settings
pt: Configurações básicas

en: Events Tracking
pt: Eventos de rastreamento

en: Custom Definitions
pt: Definições personalizadas

en: Exclude Tracking
pt: Excluir Rastreamento

en: Advanced Settings
pt: Configurações avançadas

en: Tracking Settings
pt: Configurações de rastreamento

en: Tracking Options:
pt: Opções de Rastreio

en: Disabled
pt: Desabilitar

en: Enabled
pt: Habilitar

en: View Name:
pt: Ver Nome:

en: Tracking ID:
pt: ID de rastreamento:

en: Default URL:
pt: URL Padrão:

en: Time Zone:
pt: Fuso horário:

en: Basic Tracking
pt: Rastreamento Básico

en: Tracking Type:
pt: Tipo de Rastreio

en: Classic Analytics
pt: Analytics clássico

en: Universal Analytics
pt: Analytics Universal

en: anonymize IPs while tracking
pt: IPs anônimos ao rastreamento

en: enable remarketing, demographics and interests reports
pt: permitir recolocação, demográficas e relatórios de interesses

en: track downloads, mailto and outbound links
pt: Rastrear Downloads, encaminhamentos para e-mail  e links de saída

en: Downloads Regex:
pt: Expressões Regulares de Download:

en: track affiliate links matching this regex
pt: Rastrear Links de Afiliados que coincidem com esta expressão regular

en: Affiliates Regex:
pt: Expressão Regular Afiliada:

en: track fragment identifiers, hashmarks (#) in URI links
pt: rastrear identificadores de fragmento, hash (#) nos links

en: Authors:
pt: Autores:

en: Publication Year:
pt: Ano de Publicação:

en: Categories:
pt: Categorias:

en: User Type:
pt: Tipo de Usuário:

en: Advanced Tracking
pt: Rastreio Avançado

en: Page Speed SR:
pt: Velocidade de Página SR:

en: exclude events from bounce-rate calculation
pt: Excluir eventos de cálculo de taxa de rejeição

en: enable enhanced link attribution
pt: permitir atribuição de link aprimorada

en: enable AdSense account linking
pt: habilitar link da conta do AdSense

en: enable cross domain tracking
pt: habilitar Rastreio de domínio cruzado

en: Cross Domains:
pt: Domínio Cruzado:

en: Exclude tracking for:
pt: Excluir Rastreio para:

en: Google Analytics Errors & Debugging
pt: Erros & Depuração do Google Analytics

en: Errors & Details
pt: Erros & Detalhes

en: Plugin Settings
pt: Configurações do Plugin

en: Last Error detected
pt: Último erro detectado

en: None
pt: Nenhum

en: Error Details
pt: Detalhes do Erro

en: Plugin Configuration
pt: Configuração do Plugin

en: Loading the required libraries. If this results in a blank screen or a fatal error, try this solution:
pt: Carregando as bibliotecas necessárias. Se isso resulta em uma tela em branco ou um erro fatal, tente esta solução:

en: Library conflicts between WordPress plugins
pt: Conflito de Bibliotecas entre Plugins do Wordpress

en: Plugin authorization succeeded.
pt: Plugin autorizado com sucesso.

en: The access code is <strong>NOT</strong> your <strong>Tracking ID</strong> (UA-XXXXX-X). Try again, and use the red link to get your access code
pt: O código de acesso <strong> NÃO É</ strong> o <strong> Acompanhamento de ID </ strong> (UA-XXXXX-X). Tente de novo, e use o link vermelho para obter o seu código de acesso

en: Cleared Cache.
pt: Cache Limpo.

en: Token Reseted and Revoked.
pt: Token redefinido e revogado

en: All errors reseted.
pt: Todos erros reiniciados

en: All other domains/properties were removed.
pt: Todos os outros domínios/propriedades foram removidas.

en: Google Analytics Settings
pt: Configurações do Google Analytics

en: Use the red link (see below) to generate and get your access code!
pt: Use o link vermelho (abaixo) para gerar e pegar seu código de acesso.

en: Plugin Authorization
pt: Autorização do Plugin

en: You should watch the %1$s and read this %2$s before proceeding to authorization. This plugin requires a properly configured Google Analytics account!
pt: Você deveria assistir %1$s e ler isso %2$s antes de prosseguir com a autorização. Este plugin requer uma conta no Google Analytics corretamente configurada!

en: video
pt: vídeo

en: use your own API Project credentials
pt: usar suas próprias credenciais da API do projeto

en: API Key:
pt: Chave API:

en: Client ID:
pt: ID do cliente:

en: Client Secret:
pt: Cliente Secreto:

en: Clear Authorization
pt: Limpar Autorização

en: Clear Cache
pt: Limpar Cache

en: Reset Errors
pt: Reiniciar Erros

en: General Settings
pt: Configurações Gerais

en: Property not found
pt: Propriedade não econtrada

en: Theme Color:
pt: Cor do Tema:

en: Automatic Updates
pt: Atualizações Automáticas

en: automatic updates for minor versions (security and maintenance releases only)
pt: atualizações automáticas para versões menores (Só correções de Segurança e de Manutenção)

en: Authorize Plugin
pt: Autorize o Plugin

en: Properties refreshed.
pt: Propriedades Atualizadas

en: Network Setup
pt: Configuração de Rede

en: use a single Google Analytics account for the entire network
pt: Use uma única conta do Google Analytics para toda a Rede

en: Refresh Properties
pt: Atualizar Propriedades

en: Properties/Views Settings
pt: Propriedades/Ver Definições

en: exclude Super Admin tracking for the entire network
pt: Excluir rastreamento do Super Administrador para toda a rede

en: Setup Tutorial & Demo
pt: Tutorial de Instalação e demonstrações

en: Your feedback and review are both important, %s!
pt: Seu Feedback e Review são importantes, %s!

en: rate this plugin
pt: Avaliar este Plugin

en: Further Reading
pt: Leitura adicional

en: %s by moving your website to HTTPS/SSL.
pt: %s movendo seu site para HTTPS/SSL.

en: Improve search rankings
pt: Melhorar classificação em buscas

en: Other %s written by the same author
pt: Outros %s escritos pelo mesmo autor

en: WordPress Plugins
pt: Plugin do Wordpress

en: %s service with users tracking at IP level.
pt: %s serviços com rastreamento de usuário a nível de ip.

en: Backend Settings
pt: Configurações Internas

en: Frontend Settings
pt: Configurações Externas

en: Tracking Code
pt: Código de Rastreio

en: Today
pt: Hoje

en: Yesterday
pt: Ontem

en: enable web page reports on frontend
pt: habilitar relaórios na frente do site

en: enable Switch View functionality
pt: habilitar funcionalidade: Trocar exibição

en: Lock Selection
pt: Travar Seleção

en: Select View:
pt: Selecionar Exibição

en: Follow & Review
pt: Siga e Review
